Historia Girevoy Sport (Kettlebell Lifting) : 20.11.2017

Historia naszej dyscypliny rozpoczeła się w pierwszej połowie XX wieku w Rosji. Pierwsze oficjalne zawody odbyły się w Moskwie, w 1948 roku. Najlepsi zawodnicy z republik radzieckich rywalizowali tam w podrzucie dwoma odwaznikami oraz w rwaniu jednorącz.

Jest to pierwsze współczesne wydarzenie tej rangi, jednak początki girevoy sporty sięgają znacznie dalej. Odważniki z uchwytem prawdopodobnie wykorzystywano w celach treningowych już 5 tysięcy lat temu na Bliskim Wschodzie. PóĹşniej stały sie jednym z greckich siłaczy, a jeden z takich ciężarów (o wadze 143 kg) mozna podziwiać w muzeum w Olimpii. Na ślady tego niepowtarzalnego przyrządu treningowego można natrafić również w Azji.

Skąpy materiał Ĺşródłowy nie pozwala w pełni uchwycic nowozytnej historii. Wiadomo jednak, że na początku XVIII wieku słowo "giria" pojawia się w rosyjskim słowniku jako określenie odważnika z uchwytem. Mniej więcej w ty samym czasue na zachodzie Europy wykorzystywano do zabaw siłowych czajniki dociążane ołowiem i najprawdopodobniej stąd wywodzi się powszechnie znane słowo "kettlebell".

W drugiej połowie XIX wieku dr Władysław Krajewski, Polak mieszkający w Sankt Petersburgu podrózował po Europie poszukując pomysłów na stworzenie jak najdoskonalszego systemu teningowego dla altetów oraz sposobu na zapewnienie zdrowia i dla pozostałej części społeczeństwa. W 1885 roku otworzył pierwsze centrum atletyki, w którym do perfekcji opanowan ćwiczenia ze sztangami i odważnikami. Pomysły i metody Krajewskiego przyciągały rzesze siłaczy, zapaśników, gimnastyków i artystów cyrkowych. tam powstały fundamenty współczesnego dwuboju olimpijskiego oraz jego odmiany, jaką stanowi girevoy sport.

Lata sześćdziesiąte XX wieku przyniosły naszej dyscyplinie pierwszą próbę usystematyzowania zasad rywalizacji. Szybki rozwój sportu  poskutkował odejściem od odważników odlewanych z żeliwa, które zastąpiono zawodniczymi giriami o standardowej, jednolitej formie. Dla łatwiejszego odróżnienia wag stosuje się kilka stałych kolorów, przyporzadkowanych poszczególnym ciężarom. Standardowa giria o wadze 1 puda (16 kg) nalowana jest na żółto, 8 kg na różowo, 24 kg na zielono, a profesjonalną wagę 32 kg oznacza się na czerwono.

Niezwykła popularność girevoy sportu, ktory bardzo szybko upowszechnił się wśród żołnierzy oraz robotników, poskutkowała uznaniem go w 1974 roku za rosyjski sport narodowy. Siedem lat póĹşniej, z polecenia sowieckiego rządu, ćwiczenia z giriami stały się obowiązkowym elementem codziennej gimnastyki klasy robotniczej.

Dynamikę dyscypliny świetnie pokazują wydarzenia z ostatniego dwudziestolecia XX wieku. W 1985 roku w Rosji odbyły się pierwsze mistrzostwa ZSRR, a trzy lata póĹşniej do tradycyjnego dwuboju dodany został tzw. długi cykl (naprzemienny zarzut i podrzut odważników).W 1993 roku odbyły sie pierwsze mistrzostwa świata (96 zawodników z pięciu krajów), a kilka lat póĹşniej w zawodach zaczęły startować kobiety. Pod koniec lat 90 wybitny zawodnik Valery Fedorenko wyemigrował do USA, wprowadzając tam girevoy sport  ogólnorozwojowe ćwiczenia z odwaznikami. Dzis Stany Zjednoczone są jednym z najsilniejszych ośrodków tej dyscypliny, zaraz po Rosji, Ukrainie, Kazachstanie i Białorusi.

W ostatnim dziesięcioleciu girevoy sport błyskawicznie zyskał na popularności na kazdym kontynencie. Dziś, poza Europą i wymienionymi powyżej krajami, prężnie rozwija się w Ameryce Południowej, Azji, Australii oraz Afryce.


Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Nick:

Komntarz:

NEWSLETTER

Dołącz do naszego newslettera i otrzymuj nasze najnowsze oferty i promocje.

Dołącz do newsletter