Po czym poznac dobrego trenera? : 07.11.2017

Kim jest dobry trener? Jak oddzielić ziarno od plew? Na co zwrócić uwagę wybierając swojego trenera personalnego? Doświadczenie zawodnicze? Szkolenia? Wykształcenie? Liczba trenowanych osób? Opinie w sieci? Takie pytania zadaje sobie wiele osób chcących bezpiecznie rozpocząć treningi (niezależnie czy mówimy o kettlebells czy innej aktywności). O swoich spostrzeżeniach opowiada Maciej Łuczak - 1/6 ekipy Kettlebell Warsaw.

Ostatnimi czasy wysyp trenerów jest tak duży jak wysyp grzybów w tym roku. Wszystko jednak zależy od podłoża, na którym grzyb rośnie. Nie każdy z nas jest wytrawnym grzybiarzem i czasem może trafić na grzyba niejadalnego, szatana, a nawet grzyba trującego i to bardzo mocno, po czym jego leśna przygoda kończy się w szpitalnym oddziale toksykologii. Tak samo jest z trenerami. Jest ich mnóstwo, jak natomiast wyselekcjonować najbardziej wytrawne prawdziwki i borowiki?

Z własnego doświadczenia powiem, że podopieczni trafiają z polecenia osoby, która u mnie trenowała, uczyła się lub rehabilitowała. Przyznam szczerze, że pracuję wyłącznie z osobami z polecenia, ludĹşmi którzy wiedzą po co przychodzą, czego oczekują i świadomymi tego, co mogą ode mnie otrzymać.

 

Dyplomy - ważne czy nie?

Ilość dyplomów dzisiaj nie jest odzwierciedleniem wiedzy, ponieważ mamy takie czasy, w których kursant płaci i wymaga, a najczęściej wymaga papierka potrzebnego do zarabiania kasy, bo wiedza to element drugoplanowy.
Nie sugeruję kierować się ilościom dyplomów i ukończonych kursów, chyba, że ktoś jest ewidentnie fizjoterapeutą czy trenerem po studiach - z pasją i doświadczeniem. W innym przypadku czego możesz nauczyć się w ciągu kilkutygodniowego kursu trenera, funkcjonalnego trenera, czy nie daj Boże medycznego trenera? Samo praktyczne zrozumienie anatomii, biomechaniki, fizjologii wysiłku to są lata nauki, pracy i treningu.

 

Dobry trener = zawodnik?

Kiedyś mówiono, że dobry trener nie musi być dobrym zawodnikiem. Czyżby? A skąd ktoś taki wie jak dobrze się przygotować do startu? Jak zareagujesz w sytuacji startowej? Jak wygląda sport z pozycji zawodnika? Jak pracuje organizm w sytuacjach stresowych? Z książek, z kolorowych czasopism? To trzeba przeżyć, aby w zrozumiały sposób przekazać to swoim podopiecznym. Nikt nie przekaże tego lepiej niż osoba, która zjadła na tym zęby.

Kiedyś mój mechanik opowiedział mi pewną historię: Dzwoni do niego znajomy i mówi
– cześć Marcin, jestem właśnie na giełdzie samochodowej i jest fajne auto w dobrej cenie do wzięcia, brać czy nie brać?
Na co mechanik pyta – jaki kolor?
Znajomy odpowiada – żółty,
mechanik na to – to bierz!!!
I dalej w komentarzu do mnie: nie wiem czego więcej oczekiwał ode mnie przez telefon.

Po czym poznać dobrego trenera? To tak jak z tym mechanikiem, jeżeli na tym się nie znasz, to nic nie poradzę. Mogę natomiast z czystym sumieniem polecić Ci kilka osób, których wiedza, doświadczenie, pasja i powołanie sprawią, że osiągniesz swój cel.


Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Nick:

Komntarz:

NEWSLETTER

Dołącz do naszego newslettera i otrzymuj nasze najnowsze oferty i promocje.

Dołącz do newsletter